Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Albanija: Srbi i druge nacionalne manjine podnose tužbu Evropskom sudu u Strazburu

Komentari (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 03 januar 2012 16:09
Milutin
Samo napred, država Srbija treba da pomogne Srbima u regionu, naročito u Albaniji, oko Skadra! Tamo postoji veliki broj naših manastira, crkava, utvrđenja, i danas je veliki broj građana Skadra, srbskog porekla!

I Srbe u BJRMakedoniji treba pomoći, da se vrate naši manastiri, crkve koji su oduzeti i koji se skrnave poslednjih godina.
Preporuke:
56
3
2 utorak, 03 januar 2012 16:12
SPAS
U Albaniji postoje toponimi - mesta koja nose čisto srpska imena. Ko zna više o ovome, molim za komentar. Hvala unapred!
Preporuke:
51
2
3 utorak, 03 januar 2012 16:20
s.p.Lajković
Sada će demokratska evropa sigurno da dozvoli šiptarima da nekom "OLUJOM"ili nekako slično reše problem nacionalnosti u svojoj državi.Ne bi se čudio da Evropa zažmuri na oba oka pa da šiptari lepo pobiju sve one što se štetno opredeljuju ...Posle će Evropa lepo i sanjivo da otvori oči i utvrdi kako šiptari žive u multikulturnoj i multikonfesionalnoj srtedini ...( samo da oisporuke belog ne kasne )!
Preporuke:
38
3
4 utorak, 03 januar 2012 16:38
mornar popaj
@SPAS: Sredinom devedesetih, bio sam (kao strani turista – sa zapadnim pasošem) na izletu u zaleđini Sarande , na Jonskom moru,(pravo ime na grčkom Agii Saranda – svetih 40 mučenika),koji je pripao Albaniji posle Velikog rata - na zaista čarobnom vrelu “Bistrica“, opkoljenom stoletnim platanima. Vodič-postariji Albanac, koji je engleski (i ruski) naučio na Univerzitetu u Moskvi, objasnio nam je da je to verovatno slovenski toponim i označava vodu koja brzo teče (analogija sa ruskim značenjem) – ali, iz dubokog kristalno bistrog vrela je voda tekla polako – bistrim potokom. Kazao sam mu da sam slavista (nisam), i na engleskom i ruskom mu objasnio da toponim jeste slovenski – ali tačno rečeno: srpski i da označava vodu koja je bistra- kao što i jeste. Nešto je promumlao, sklonio se, i klonio me se celim tokom izleta. Verujem da je tom toponimu u međuvremenu ime promenjeno. Ma,nezgodno je, brate.
Preporuke:
65
2
5 utorak, 03 januar 2012 17:58
sused!
plasim se da se ne susrecete u strasburgu sa prirodnom albanijom.
a najgore bice kad sud dodje do saznanja da oni su bili kao dosljaci(okupatorski)pa su ucinili i krivicni dela po tim podrucjima.
oni sigurno su culi za Koco Danaj ko vec ovu PRICU sve dokumentirao i ceka se samo trenutak da mu se obrati sudu u strazburgu.a ovih tzv.manjina sada se setilo ili pa kao uobicajno su manipulisani od strane obavestajne sluzbe srpske,grcke itd.po poznatom principu napad je odbrana!
grcka je u velikom strahu zbog Camerije, jer to je uskoro na redu, ima ih joz zivi svedoci koj svedoce o genocidu nad njih.Bio sam u grckoj u prevezu,janinu,arta,igumenicu i tako redom, pa tih svi pricaju albanski i ono bolje nego ja!! Nisam mogao da svatim a grcka je jedna" demokratska EVROPSKA zemlja"???
Preporuke:
1
36
6 utorak, 03 januar 2012 18:20
Saša
@ Sused
Dragi moj susede, na ovom forumu ne postoji Ćamerija. Mi, kao i naša braća Grci to zovemo Severnim Epirom. Ima nas koji mnogo dobro poznajemo stanje stvari. To što mi još uvek ne možemo, zbog izdajničke vlasti u Srbiji, da dođemo do izražaja, ne znači da nas nema. Znamo mi mnogo dobro da su mošti sv. Jovana Vladimira u Elbasanu, znamo mi mnogo dobro da se najveće selo u okolini tog istog Elbasana zove Jagodina. Jagodina, kako to albanski zvuči? Susede, možete li mi navesti 1 (jedan) materijalni dokaz vašeg ilirskog porekla (neki hram, groblje, knjigu... bilo šta)? Ne možete, toga nema osim u knjigama Alji Hadrija, Gazmenda Zajmija i ekipe. A srpskih toponima ima koliko hoćete: Novo Selo (predgrađe Valone), Podgradec (jugoistočna Albanija), Berat (albanizovano izvorno ime -Beograd), i tako dalje, i tako dalje...
Prijatelju, rano vam je za opuštanje. Oslobodićemo se i mi, kad- tad!
Preporuke:
44
1
7 utorak, 03 januar 2012 18:45
Zoran Mihajlović
Skadar,stara srpska prestonica u kojoj su u osmom veku(tri veka pre dolaska šiptara na Balkan) vladali despoti srpske dinastije Bodin, je oduzeta Srbiji u Balkanskom ratu pre sto godina.Nepravda, koju je napravila Austrougarska monarhija uz podršku Londona,ne mora večito da traje.
Preporuke:
39
1
8 utorak, 03 januar 2012 19:16
sused!
pa sinisa,

Ali da vas podsetim, siptari uvijek postovali strance bilo bi to prijatelji ili neprijatelji. najbolje pokazuje da mi imamo muslimanske,katolicke,pravoslavne, i sva moguca imena, pa tako na pr.bush,clinton,milosevic,kurti,elvis,hoxha,sinisa,.. i tako redom. to je nasa simbolika dobrog i zloa!
znaci to su nasi toponimi i to tako "postujemo i prijatelja i neprijatelja".
tako je najbolje,.... mi nikad ne zaboravimo!

ko zna mozda sam i ja koj srbin. nemam pojma!
Preporuke:
1
16
9 utorak, 03 januar 2012 20:09
atlas
Pronaci istorijski atlas F.M.PUTZGER u izdanju Sauerländer-Payot, 6 izdanje i videti situaciju na Kavkazu carstvo Aleksandra velikog oko 301 i 200 pre Hrista.Stoji napisano ALBANER. Ovaj atlas je na nemackom jeziku (strana 14 i 15). Na strani 26 i 27 naznacena je:albania, a na strani 28 i 29 karta privrede i organizacija kasnog Rimskog carstva u godini 395.Ovaj toponim je na mare caspium, a granica izmedju zap. i ist. rimskog carstva je povucena crvenom ispresecanom linijom od Sirmiuma do Skodre rekom Drinom. Na mestu gde je sada Albanija stoji: Epirus i obalski deo Nova vetus.Ovaj atlas nije izmisljen, vec je vrlo vazan dokument o kretanju naroda. Atlas je moguce i danas nabaviti u knjizarama. Primerak iz koga su uzeti ovi podaci je antikvarijski i izdat je 1954.
Preporuke:
14
1
10 utorak, 03 januar 2012 23:29
Saša
@Sused!
Susede, vidim da se obraćate nekom Sinisi, ali nije važno, lapsus mentis! Vidim da se vaša istorija proteže čak do Buša i Klintona. Baš impozantno. Pa su vam to još i toponimi. Baš interesantno. Možda ste i Srbin? Baš neverovatno.
Ne zaboravljamo ni mi. Ponavljam, kad-tad mi ćemo se osloboditi. Sve se vraća, sve se plaća.
Preporuke:
17
1
11 sreda, 04 januar 2012 01:07
Radoznali
@SPAS - Sto se tice toplonima, nadjite bilo koju nasu mapu stampanu pre 1990 i naci ce te masu topmonima koji su Srpskog znacenja.
@Atlas- Ukoliko u Wikipediji ukucate "Albanija", dace vam izmedju ostalog i mapu (ukoliko je nisu skinuli) podrucja na Kvakazu sa nazivom Alnbanija a to je odprilike danasnji Azerbejdzan. Do duse ima i navina napomena da taj naziv nema mikakve veze sa danasnjom Albanijom (pazi molim te!).
@susjed- Toplonimi koje navodite zance : Janjina, Prevez (prevozilo se sa jedne obale na drugu) sto ce reci cisto Srpski nazivi. Grci dobro znaju kada su arabansi doseljeni i ne bojim se da nece umeti da im odgovore.
Preporuke:
13
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner